🎁 Rozbalte si dárečky! 🎄 K 5 lahvím Loklok Sedmiček teď dostanete 1 láhev ZDARMA jako dárek! Jdu do toho💪!

Kombucha: časté dotazy

Co je to kombucha, v čem je Loklok jiný, a vše další, na co jste se chtěli zeptat.

Kombucha je lehký šumivý nápoj, který vzniká fermentací čaje s troškou cukru. Pomáhá s trávením a umí povzbudit ospalou mysl, a to bez zbytečného cukru a sladidel. Naše Loklok kombucha je navíc i nealko. Prostě ideální pití!
Jak je libo! Přestože původní výslovnost je [kombuča], stále častěji se v češtině objevuje i verze [kombucha]. Špatně není ani jedno: hlavní je, aby vám kombuča/kombůča/kombucha chutnala. 🙂
Trochu jako čaj, trochu jako osvěžující limonáda, která vám nezalepí pusu. Lehce perlivá, maličko kyselá… Ale nejlepší stejně bude, když ji zkusíte sami! Začněte třeba naším Ochutnávkovým Loklok boxem.
Většina kombuch malé množství alkoholu obsahuje (jde přibližně o 1,5 %). U nás ale kombucha prochází speciálním fermentačním procesem, díky němuž je Loklok nealkoholický.
Můžete jej tak dopřát i dětem, nebo řidičům.
Proč by ne? Kombucha je svěží a jemně perlivá, ale zároveň chutná trochu zemitě, po čaji. Můžete ji zkusit třeba s ginem nebo vodkou,⁠ anebo vymyslet úplně novou kombinaci. Máme jen dvě malé prosby: ochutnávejte s mírou – a potom nám dejte vědět, který recept se vám osvědčil nejvíce. Děkujeme!
Díky čaji obsahuje kombucha malé množství kofeinu. Pokud jste na něj citlivější, doporučujeme, abyste kombuchu používali spíše jako poobědový životabudič než večerní drink.
Nedávno jsme navíc představili malinovou novinku, která je kompletně bez kofeinu a můžete si ji bez obav dopřát i večer.
Kdepak, houbový LokLok (zatím) nevyrábíme. 🙂 Hmota s rosolovitou konzistencí, která plave v budoucím kombuchovém nápoji, je v podstatě živou kolonií bakterií a kvasinek držící pohromadě díky vylučované celulóze. Tato „houba“ umožňuje fermentaci čaje a vyrábí tak náš Loklok.
Ve 100 ml naší kombuchy je 2,5–2,8 gramů cukru (jeho konkrétní množství se liší dle příchutě). Na jednu lahvičku či plechovku o objemu 330 ml tak připadá cca 8,3–9,2 gramů cukru, což jsou necelé dvě kostky. Jde však o cukr, který je při fermentaci nápoje nutný: Loklok už dále nedoslazujeme ani cukrem, ani umělými sladidly. Proč to zbytečně komplikovat?
Loklok skladujte v chladu a temnu, slunce by mohlo nápoji ublížit.
Rozhodně! Při výrobě Lokloku nepoužíváme žádné živočišné produkty. Kombucha naopak veganům přijde k duhu, protože obsahuje hodně vitamínu B, který jim občas chybí. Tak na zdraví!
Na vlastní břicha máme vyzkoušeno, že kombucha díky obsaženým probiotikům usnadňuje trávení. Obsahuje navíc spoustu antioxidantů a vitamínů. Je to zkrátka takový elixír, na kterém si můžete (narozdíl od přeslazených limonád) pochutnat i bez výčitek. Zatím nicméně neexistuje mnoho vědeckých studií, které by početná tvrzení o efektech kombuchy 100% potvrdily – přestože lidé už kombuchu pro její účinky a chuť popíjí stovky, možná tisíce let.
Pokud s „živou“ stravou a nápoji teprve začínáte, doporučujeme si na kombuchu zvykat postupně, nálož probiotických bakterií obsažených v nápoji by vám totiž mohla krátkodobě lehce pocuchat zažívání. Pro začátek tedy můžete zkusit jednu lahvičku či plechovku Lokloku denně a až poté množství zvyšovat. Jestliže už ale jste zkušenými jedlíky jogurtů nebo kimchi, dopřejte si Lokloku, kolik jen budete chtít. Vždy však naslouchejte svému tělu a tomu, co vám napovídá. 
To jsou hezké zprávy, gratulujeme! 🙂 Loklok kombucha je kompletně bez alkoholu, naše Malina i kompletně bez kofeinu (Originál například obsahuje kofeinu podobně jako šálek čaje). Neustále dostáváme zprávy od spokojených maminek, ale tak jako u všeho co s těhotenstvím a kojením souvisí, nejlepší je poradit se se svým lékařem.

O Lokloku a fungování e-shopu

Loklok Vám rádi přivezeme až domů – po Brně dokonce elektrickou Teslou! Objednávky nad 2000 korun doručujeme zdarma.
Hned po zaplacení objednávky posíláme zprávu do našeho skladu, aby se váš balíček připravil na cestu. Doručujeme zpravidla do dvou-tří pracovních dnů. V Brně jezdíme s elektrickou Teslou, ta se k vám staví vždy v úterý nebo v pátek. Pokud bydlíte tam, kde lišky dávají dobrou noc, může se sice doba dodání maličko prodloužit, vždy vám ale dáme vědět, kdy můžete své Lokloky očekávat. 
Lokloky rozvážíme po celé České republice. A už brzy se chystáme i na Slovensko. 
To máme radost, děkujeme! Stačí nám zavolat nebo napsat a domluvíme se, co dál.
To si pište! Připravujeme nové příchutě jak pro chuťové experimentátory, tak pro milovníky limonádové klasiky. Sledujte nás na našem Instagramu a Facebooku a žádná novinka vám neunikne.
Ano, Loklok vyrábíme v Česku a pokud to jde, používáme primárně české suroviny.
(Pokud víte o čajové plantáži někde v ČR, pošlete nám prosím kontakt, moc rádi se propojíme 🌿 )
S ingrediencemi je to u nás snadné: používáme jen kvalitní černý čaj, třtinový cukr, kombuchovou kulturu, podle konkrétní příchutě také čerstvý zázvor či Yerba Maté a samosebou i perfektně čistou vodu. Nic víc, nic míň: na chemii ani jiné zbytečnosti nás neužije.
Průměrné výživové údaje Lokloku najdete u jednotlivých produktů. Ve zkratce: na 100 ml naší kombuchy jde přibližně o 81 kJ, tedy 19 kcal, a 4,1 g sacharidů (z toho 2,8 g cukrů). Hodnoty tuků, bílkovin a solí jsou nulové. Tak na zdraví!
Je nám jasné, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne – přesto naše lahve bohužel zatím vratné nejsou. Tuto možnost plánujeme, do té doby si však budeme muset vystačit s tříděním a recyklací nebo upcyclingem. Lahvičky bezvadně poslouží třeba jako svícny a vázy na kvítka. 
Právě naopak! Přestože to většina lidí netuší, plechovky se recyklují mnohem snáze než sklo nebo plast. Jsou navíc lehčí a odolnější než sklo. A pozor, pokud se chcete Loklokem zásobit na týdny a měsíce dopředu, s plechovkami vám to půjde mnohem snáze: narozdíl od lahviček jdou skládat i na sebe. K dokonalosti jim chybí jen to, že si s nimi nemůžeme při přípitku cinknout! 🙂
Klasické maté neprochází narozdíl od kombuchy fermentací, proto chutná odlišně. Naši verzi proto doporučujeme všem, které už chuť „matéčka“ začíná trochu nudit, nebo by rádi od maté limonád přešli k nápoji s nižším obsahem cukru.
Je pro nás důležité, aby byl Loklok co nejlepší, a k tomu je potřeba spousta času, péče a kvalitních surovin. Naši kombuchu nešidíme, což se samozřejmě odráží i na ceně. Máme pro vás ale tajný tip: pokud se zaregistrujete k odběru našeho newsletteru, možná vám ve schránce brzy přistane nějaká slevička… 🙂

Také teď máte chuť na Loklok? Hurá do e-shopu! Nenašli jste odpověď na svoji otázku? Napište nám!