🎉 Domácí kombucha? S Loklok kombuchový kitem je to hračka! 🎉

Suchý únor. O tom, co pít, když nepiješ

Uncategorized

Možná to nebude lehké, ale bude to stát za to.

Ano, mluvíme o suchém únoru – měsíci bez alkoholu. Co tě čeká? Lepší spánek, více energie, a žádná kocovina. Podívejme se spolu na to, jak suchý únor vznikl a jak jej vidíme my v Lokloku.

Únor – čas přicházejícího světla

Čím je druhý únor neobyčejný? Jsou Hrohmnice, a na Hromnice, jak víme od babiček, o hodinu více. Je to svátek příchodu jara, prodlužujících se dní, a očisty. Zlí jazykové tvrdí, že právě únor je suchý ne kvůli konci zimy a předjarní očistě, ale proto, že je ze všech měsíců nejkratší. Samozřejmě to (možná) není pravda.
 Někdo si umyje ruce ve studánce aby  se rituálně očistil a byl celý rok zdravý. My v Lokloku na to jdeme rázněji – prolomíme ledy (doslova) a pořádně se otužíme v jezeře!  

Očista zevnitř

Namočit se do studené vody je jedna věc, dopřát tělu očistu zevnitř je něco jiného. Aktivně podpořit své tělo k očistě a detoxikaci je skvělá věc, se kterou nám pomáhá zelenina, borůvky a třeba i kombucha.

S detoxikací výrazně pomáhá i cvičení, ke kterému se v únoru mnozí vracíme v rámci druhé vlny předsevzetí (protože leden byl jen na zkoušku, ale tentokrát to myslím vážně!) Pro své tělo můžeš ale udělat ještě jednu věc, lepší než jej čistit od škodlivin: žádné škodliviny mu nedávat. A tím se dostáváme k suchému únoru.

Možná chceš svému tělu dopřát malý odpočinek. Možná je to výzva a chceš vědět, jestli to vydržíš. A možná za tím je prohraná sázka. Tak nebo tak, věříme, že na konci února se budeš cítit skvěle.

Spánek a alkohol

Že po pár pivech padneš jako špalek je sice fajn, ale výzkum mluví jasně: spánek po alkoholu nestojí za moc. Budíš se pak s unavenou hlavou a polámaným tělem (a v horším případě s kocovinou). Tomuto v únoru odzvonilo a můžeš se těšit na kvalitnější spánek.

Proč z toho děláme tak velkou věc? Protože spánek je velká věc! Když jej zlepšíš, zlepšíš i svou náladu, paměť, imunitu, a budeš podávat lepší (nejen) sportovní výkon. Nejsme sami, kdo si to myslí, přesvědčil nás profesor spánkové vědy Matt Walker ve své knize Proč Spíme.

woman sleeping on bed under blankets

S čím ti může kombucha pomoct?

Kombucha je kámoš, ať už si ji děláš doma, nebo si ji koupíš. Víš, jak se říká, že strach je dobrý sluha, ale zlý pán? Tak to my můžeme s klidem říct, že kombucha je dobrý sluha a ještě lepší pán. Umí ti pomoct zhubnout, umí ti vrátit pocit lehkosti i po těžším jídle, umí tvoje tělo chránit a nabušit ti imunitu, a taky ti umí i jenom zpříjemnit den.

Chceš začít s hubnutím a nevíš jak na to? Nebo prostě jenom omezit alkohol, ale bez toho perlivého zlatavého pití to prostě není ono? Tak i s tím ti naše kombucha umí pomoct. Není to žádné sladké nealko pitíčko pro děti, je plná rafinované dospělé chuti.

A pokud je tvé rozhodnutí začít o sebe víc pečovat a podpořit imunitu, jsme tu taky pro tebe. Minimum cukru, žádná chemie, žádná pasterizace, žádné blbosti. Kombucha během fermentace většinu cukru spotřebuje a vytvoří z nich zdravé kyseliny, které prospějí tvému bříšku. I v tomhle případě ti stačí si jenom loknout. Nebo dvakrát, pro jistotu. 

Je to o svobodě!

Ať už jsou tvoje důvody jakékoli, pojď se osvobodit a vyzkoušet něco nového. Po prvním loku ti bude jasné, proč se jmenujeme Loklok. 😊

A pokud jsi náhodou suchý únor zmeškal, nezoufej. Tuto parádní výzvu si můžeš vyzkoušet kdykoliv.