Cukrový detox: vydržíte měsíc bez dortíků a limonád?
UncategorizedCukr nás obklopuje víc, než si často přiznáváme. Závislost na něm a na potravinách, které ho obsahují, si můžeme vypěstovat velmi rychle. O co rychlejší je zvyknutí si na pravidelný přísun sladké chuti ve stravě, o to horší je pak ji omezit nebo úplně vyřadit z jídelníčku. V konečném důsledku je možné si vytvořit závislost na cukru, která je v určitých aspektech podobná té na návykových látkách. Jeho vysazení mohou doprovázet také projevy podobné “abstinenčním příznakům”. Jak taková závislost může probíhat?

Odměňte se jídlem
Než se dostaneme k závislosti, definujme si, co pro nás obecně znamená jídlo. Pro mnoho lidí jde o nástroj k odměňování. Především pak u sladkého jídla nebo toho, co obecně chutná. Špatný den v práci? Dejte si oblíbený dortík. Hádáte se s partnerem? Dejte si tabulku čokolády. Pokazilo se vám auto a jeho oprava bude drahá? Dejte si oblíbený fast food a zapijte ho colou. Při konzumaci sladkých potravin a nápojů se v mozku zvyšuje hladina dopaminu, tedy hormonu štěstí. Tučné a především sladké jídlo, ale také sladké nápoje mají neblahý vliv nejen na závislost na cukru, ale také na změnu postavy či pleti. Můžete se cítit unavení, bez energie, zhoršuje se zdraví.
Složité a rychlé sacharidy
Cukr se řadí k sacharidům, ale existují složité a rychlé sacharidy. Jaký je mezi nimi rozdíl? Především v rychlosti trávení a vstřebávání do těla. Složité sacharidy se za pomoci trávicích enzymů rozkládají postupně. Hladina cukru se také zvyšuje postupně. U rychlých sacharidů dochází k velmi rychlému vstřebávání a hladina cukru v krvi se zvyšuje skokově. Co to znamená v reálném životě? Když si dáte potraviny s rychlými sacharidy, budete mít bleskově spoustu energie, ale také mnohem rychleji hlad. Proč? Do těla se rychle vyplaví inzulín ze slinivky a najednou dochází k prudkému poklesu cukru v krvi a začnete mít hlad.

Kde najdeme cukr?
Bohužel dnes už takřka všude. Nikdo nezpochybní, že v čokoládovém dortu, zmrzlině nebo donutu je velké množství cukru. Některé přidané cukry najdete však také v potravinách, které nejsou sladké a na první pohled tak nepůsobí, že v nich je cukr. Dokonce se některé z nich mohou “tvářit” zdravě. Jde například o zálivku na salát, různé rajčatové omáčky, tmavé pečivo nebo třeba chleba. Stává se tak, že konzumujete denně opravdu velké množství cukru a možná o tom ani nevíte.
Závislost na cukru
Možná nezpozorujete ihned, že se vaše denní dávka cukru pravidelně a nenápadně zvyšuje. Když už povolujete knoflík u kalhot nebo v obchodě vybíráte rovnou ty o číslo větší, jde o jeden z mnoha varovných signálů. Dalším může být stále častější únava, zhoršení fyzické zdatnosti, problémy s pletí a další. Závislosti na cukru je potřeba se zbavit, minimálně ji dostat pod kontrolu. Jenže to není pro mnohé tak jednoduché, jak se zdá. Jak z toho ven?
Naordinujte si cukrový detox
Závislosti na cukru se jde zbavit za pomoci detoxikace organismu. Ze stravy tedy vyřadíte rychlé cukry a ty složité budete konzumovat v rozumném množství. Vyřadit sladké často znamená také přestat sladit kávu, čaj, sladké limonády nahradit čistou vodou nebo vynechat sladká jídla obecně. Jak na cukrový detox? Existuje několik postupů, které můžete vyzkoušet. Přinášíme jeden z nich. Na začátku to bude těžší, můžete pociťovat některé z abstinenčních příznaků – rychle nastupující únava, bolest hlavy, budete mít chuť na něco sladkého, špatná nálada a podobně.
První týden – začněte!
V prvním týdnu je důležité nepolevit a vydržet. Vyřaďte všechny potraviny obsahující cukr. V praxi to znamená nejen čokolády, dorty, ale třeba také bílé pečivo, jídla z fast foodů, polotovary, sladké nápoje a podobně. Sacharidy si dopřejte v podobě luštěnin, brambor, rýže. Ovšem pozor, všeho s mírou.
Druhý týden – překonejte chuť na sladké!
Druhý týden je zátěž především na vaši silnou vůli. Nedat si čokoládu, když vaše chuťové buňky bijí na poplach je těžké. Dobré je zařadit do stávajícího jídelníčku dvě svačinky. Dopoledne si dopřejte ovoce, které po týdenní očistě bude možná chutnat jinak, než dříve. Na odpolední svačinku si dejte zeleninu jako mrkev, okurku, rajče. Leze vám už neslazená voda krkem? Přidejte si do ní citron, pomeranč nebo jiné sezónní ovoce. Nechutná vyzkoušejte kombuchu. Kromě minimálního množství cukru pomáhá od únavy, kterou můžete pociťovat
Třetí týden – to nejhorší máte za sebou!
Chuť na sladké jídlo slábne, objevujete nové možnosti a zjišťujete, že bez cukru se dá žít bez větších problémů. Máte dostatek energie a stihnete toho během dne daleko víc, než s cukrem. Doporučuje se jíst stejně jako v předcházejících dvou týdnech.
Čtvrtý týden – výzva splněna!
Vaše očista těla od cukru je u konce. Detox máte úspěšně za sebou. Objevili jste celou řadu nových chutí, přišli jste na to, že na váze se po měsíci objevil příjemný úbytek. Máte dostatek energie, nepotřebujete cukr tolik, jako na začátku.