Kombucha v plechu: Proč jsou plechovky lepší než lahve

Kombucha v plechu: Proč jsou plechovky lepší než lahve

Proč jsme se rozhodli jako první v Česku stáčet kombuchu do plechovek? Důvodů je hned několik, ale mezi ty nejdůležitější patří určitě chuť, kvalita a udržitelnost.

Kvalita, chuť a udržitelnost

Pro zákazníka a samozřejmě i pro nás je velmi důležitá chuť. Loklok nyní využívá nejmodernější technologie ve střední Evropě, a proto jsme dokázali chuťový zážitek ještě povýšit.

Díky plechovce se také zvýšila trvanlivost i kvalita při zachování živosti nápoje, protože díky ní je kombucha neustále chráněna před vzduchem a slunečním zářením, a nedochází tedy k její oxidaci a degradaci.

Plechovka samozřejmě přináší další výhody při logistice. Je lehká, skladná a oproti sklu bezpečná. Loklok kombucha je živá, a pokud se stane, že bude špatně skladovaná, může roztrhnout lahev. Plechovky toto riziko značně zmenšují. Zároveň můžeme explozi předcházet včasným odhalením nafouklé plechovky, což nám sklo neumožňuje.

A pokud se někomu opravdu stane, že kombuchu někde zapomene a neskladuje ji, jak má, nehrozí mu střepy na podlaze, ale plechovka se pouze otevře jako kytička. Nezapomeňte kombuchu uchovávat v chladu!

loklok kombucha plechovky krabice

Plechovky jsou ekologičtější než lahve

V neposlední řadě je pro nás velmi důležitá ekologie a udržitelnost. Můžeme se dočíst, že v konečném důsledku má plechovka o 95 % menší dopad na globální oteplování než skleněná lahev. Hliník zároveň nabízí potenciál nekonečné recyklace. Je stoprocentně recyklovatelný. 95 % recyklovaných plechovek lze přeměnit na plechovky nové, a tím ušetřit těžený materiál a výrazně snížit objem odpadu. [1, 2] 

V loňském roce vláda podpořila obce v umisťování kontejnerů na třídění kovového odpadu, můžete si zjistit, jaké jsou možnosti ve vašem okolí. V Brně se plechovky třídí do žlutých kontejnerů na plast, které jsou označeny nálepku “Kovové odpady”. Časem můžeme doufat, že budou zavedeny zálohované plechovky a tím vzroste i snaha plechovky třídit. Tuto iniciativu můžete podpořit zde

Lehké a skladné plechovky se vejdou do každého batohu

Váha a skladnost plechovek vás taky potěší, až si kombuchu sbalíte s sebou na výlet, na piknik nebo třeba do gymu. Nejen, že vás nebude tížit při cestě tam, ale až ji vypijete, můžete ji sešlápnout a v batohu nebude zabírat žádné místo. Navíc se do plechovky snadno dostanete i bez otvíráku.

loklok kombucha plechovky vylet batoh

Jsme první kombucha v plechu v ČR

Ze všech těchto důvodů začal Loklok jako první v Česku vyrábět kombuchu v plechovce. Nejdůležitější je pro nás zachování stabilní kvality a co nejlepší chuť. Samozřejmě myslíme i na ekologii a udržitelnost, a to nejen u samotných plechovek. Plechovky totiž zabírají méně místa, stačí na ně proto menší krabice a v lednici se snadno skladují na sobě.

Tak už víte, kde si dáte svoji příští kombuchu v plechovce?

Zdroje

  1. Skleněné lahve na jedno použití jsou horší než plastové. Nové srovnání ekostopy nápojových obalů má překvapivého vítěze. Ekolist.cz: životní prostředí, příroda, ekologie, klima, biodiverzita, energetika, krajina, doprava i cestování [online]. Praha, 14.12.2020 [cit. 2021-02-10]. Dostupné z: https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/sklenene-lahve-horsi-nez-plastove.nove-srovnani-ekostopy-napojovych-obalu-ma-prekvapiveho-viteze
  2. Sustainability Advantages of Cans. Can Manufacturers Institute - Can Central: Everything you need to know about cans | Washington, DC [online]. [cit. 2021-02-10]. Dostupné z: https://www.cancentral.com/recycling-sustainability/sustainability-advantages-cans